Zavičajni muzej Visoko: Ramazanska čestitka

Večeras sa zalaskom sunca nastupa mjesec Ramazan, mjesec posta i ibadeta.

Projekat “Volontiraj kreditiraj” u Zavičajnom muzeju Visoko

Javni poziv za popunu radnog mjesta

JAVNA USTANOVA „ZAVIČAJNI MUZEJ“ VISOKO

Evropska noć muzeja obilježena i u Zavičajnom muzeju Visoko

Pričaonicom “Izreći neizrecivo” obilježen Međunarodni dan muzeja

Predstavnici Komisije za zaštitu spomenika u Goduši

Džamija u Goduši izgrađena 1565/66. godine. Rađena je od kamena, na uzvišenom prostoru iznad stare Goduše. Nad ulazom džamije nalazio se natpis kojeg danas nema. Četvrtaste je osnove sa četveroslivnim krovom i ravnim drvenim stropom, vrlo jednostavne spoljašnosti i unutrašnjosti. Munara je kružne osnove ne toliko visoka. Prozori su četvrtasti sa demirima. Oko džamije je harem sa grebljem koje je još uvijek aktivno, a u kojem se sahranjuje stanovništvo ovog kraja.Ovako građena džamija je rijetkost u ovom kraju i zbog njene jedistvenosti ali i drugih vrijednosti trenutno je pred proglašenjem za nacionalni spomenik.S tim ciljem danas smo obišli pomenutu građevinu zajedno sa predstavnicima Komisije za zaštitu spomenika.

Posted by Zavičajni muzej Visoko on Dienstag, 18. April 2017