OTVORENI “DANI ZAIMA MUZAFERIJE”

dani-zaima-muzaferija-0110. jubilarna manifestacija „Dani Zaima Muzaferije“ otvorena je u četvrtak u Zavičajnom muzeju Visoko izložbom i promocijom kataloga „Tragovi 2004 – 2013“, te predstavom Kamernog teatra 55 „Ljupaf“ koja je odigrana u Gradskom kinu Visoko. Tradicionalna manifestacija koju u spomen na rahmetli Zaima Muzaferiju organizira UG “Ars TRAGOVI” godinama okuplja vrhunske stvaraoce, a umjetnici svojim djelima odaju poštovanje velikanu bh. glumišta, a istovremeno i čuvaju sjećanje na Zaima Muzaferiju. Na ovogodišnjem otvorenju manifestacije obratili su se prof. Senad J. Hodović, direktor Umjetničke galerije BiH Strajo Krsmanović, općinska načelnica Amra Babić, prisutne goste je izvedbama na klaviru oduševio visočki pijanista Bartolomej Stanković, a manifestaciju je zvanično otvorio sin rahmetli Zaima Muzaferije, Jesenko Muzaferija.
– Glasine o gašenju manifestacije „Dani Zaima Muzaferije“ mogu, ali i ne moraju biti tačne. Ako može da se zatvori jedan Zemaljski muzej, šta je onda 10 godina ove manifestacije? Konačno, 10 je lijep broj i zašto ne bismo na njemu ostali? Mi ćemo nastojati da manifestacija i dalje potraje, a ako je i ne bude više, možemo svi skupa biti ponosni na ono što nam je manifestacija dala za ovih 10 godina. Životi svih nas satkani su od trenutaka koje nastojimo učiniti lijepim i ugodnim, zato borimo se za te lijepe trenutke. Ništa nije završeno dok ne bude završeno, i ništa nije počelo dok ne počne, pa da krenemo. – bile su riječi kojima je manifestaciju otvorio Jesenko Muzaferija. Visočani će u tri dana manifestacije imati priliku da vide dvije predstave, „Ljupaf“ Kamernog teatra 55, te predstavu „Čekajući Godoa“ u izvedbi visočkog Teatra „Total“, kao i film „Obrana i zaštita“ Bobe Jelčića, dok je za najmlađe planirano prikazivanje animiranog filma u Gradskom kinu Visoko.

(visoko.co.ba)