Zavičajni muzej Visoko: Ramazanska čestitka

Večeras sa zalaskom sunca nastupa mjesec Ramazan, mjesec posta i ibadeta.

Projekat “Volontiraj kreditiraj” u Zavičajnom muzeju Visoko

Javni poziv za popunu radnog mjesta

JAVNA USTANOVA „ZAVIČAJNI MUZEJ“ VISOKO

Evropska noć muzeja obilježena i u Zavičajnom muzeju Visoko

Pričaonicom “Izreći neizrecivo” obilježen Međunarodni dan muzeja

Svečano otvorena dvodnevna manifestacija “Etnografija moštranskog kraja”

etnografija-mostranskog-otvorenjeSvečano otvorenje dvodnevne manifestacije “Etnografija moštranskog kraja” upriličeno je u subotu navečer u izložbenom prostoru Zavičajnog muzeja Visoko.

Riječ je o projektu kojeg su zajedničkim snagama organizirali „Zavičajni muzej“ Visoko, Omladinsko udruženje „Bedem“ Donje Moštre, „Aktiv žena Donje Moštre“ i KUD „Biser“ Donje Moštre.

Projekat se realizuje povodom obilježavanja 17. maja – Evropske noći muzeja i 18. maja – Međunarodnog dana muzeja, a pomenuta udruženja predstavljaju svoj višemjesečni trud te ujedno afirmišu ove značajne datume u koje u utkali duh bosanske tradicije.

Izložbu “Etnografija moštranskog kraja” svečano je otvorio promotor prof. dr. Ibrahim Pašić čiji rad karakteriziraju multidisciplinarna istraživanja zasnovana na klasičnom historijskom, arheološkom, etnološkom, politološkom, lingvističkom i onomastičkom metodu.

Izložba vrijednih i vrlo rijetkih ručnih radova trajat će do 20. juna.

Ispred Zavičajnog muzeja upriličena je postavka predmeta kovačkog zanata te performans majstora Muhameda Omanovića. Ispred zgrade Partizana brojni posjetitelji manifestacije uživali su u spletu bošnjačkih narodnih igara i pjesme u izvedbi KUD “Biser Donje Moštre”.

OU “BEDEM”
Foto: