Izložba fotografija “Reqviem” (FOTO)

visoko-izlozba-muzej-maj-2015Izložbom fotografija “Reqviem” u Zavičajnom muzeju, započelo je ovogodišnje obilježavanje Evropske noći muzeja, 16. maja i Međunarodnog dana muzeja 18. maja. Izložbu su organizirali Zavičajni muzej – Visoko u saradnji sa arheološkim udruženjem „Panteon“ iz Sarajeva.

Povodom Dana muzeja, u ponedjeljak 18. maja, bit će organizovane radionice za učenike osnovnih i srednjih škola iz Visokog.

Radionica pod nazivom „Zaviri u prošlost“ namijenjena je osnovcima koji će se okušati u arheološkom istraživanju na terenu i restauratorsko-konzervatorskim tehnikama. Djeci će između ostalog biti omogućeno da se u sklopu radionice slikaju kao kralj i kraljica, da se ispišu njihova imena srednjovjekovnim krasnopisom sa pečatom ljiljana.

Radionica pod nazivom „Oživi svoju prošlost“ namijenjena je učenicima srednjih škola koji će se okušati u ulozi etnologa donoseći sa sobom razne priče i predanja iz kraja. Glavni segment radionice su stari predmeti koji više nisu u aktivnoj upotrebi, a koje će prezentovati učesnici ove radionice i od kojih će se napraviti jedna manja izložba.