Video: Radovi na rekonstrukciji arheološkog lokaliteta “Mile”

Mile

Ovih dana vrše se radovi na rekonstrukciji arheološkog lokaliteta “Mile” u Arnautovićima.

Trenutno su u fazi radovi na rekonstrukciji zidova krunidbene i grobne crkve bosanskih kraljeva u Milama. Također vrše se i radovi na osvjetljavanju ovog nacionalnog spomenika Bosne i Hercegovine. Radovi na lokalitetu Mile finansirani su iz budžeta iz Općine Visoko.

Arheološko područje Mile – Arnautovići – mjesto stanka bosanske vlastele i mjesto krunisanja, te grobne crkve bosanskih vladara, proglašeno je nacionalnim spomenikom Odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH od 02.07.2003. godine.

Uposleni u Zavičajnom muzeju Visoko su od 2008. godine direktno uključeni u aktivnosti zaštite ovog lokaliteta.

Reporterska ekipa Magazin plusa posjetila je Mile i razgovarala sa Muberom Pulo, kustosticom Zavičajnog Muzeja Visoko.