Video: U Visokom otvorena izložba reprodukcije minijatura Nasuha Matrakčije

matrakci-izlozba-hadzimejliSinoć je u prostorijama Zavičajnog muzeja u Visokom otvorena izložba reprodukcije minijatura Nasuha Matrakčije. Izložba se organizuje u okviru manifestacije UNESCO – ova godina Nasuha Matrakčije Bošnjaka, 450 godina od smrti (1564 – 2014).

Promotor izložbe bio je prof. dr. Ćazim Hadžimjelić, koji trenutno predaje grupu predmeta iz oblasti kaligrafije, konzervacije i restauracije, na Akademiji likovnih umjetnosti, te na predmetu Historija umjetnosti na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Inače, Nasuh Matrakčija, historičar, putopisac, matematičar, prevodilac, pjesnik, slikar, je jedan od najslavnijih Bošnjaka Osmanskog carstva. U video prilogu donosimo obraćanje promtora izložbe, prof. dr. Ćazima Hadžimjelića.

www.magazinplus.eu

Categories: Izdvojeno, Novosti, Video