Izložba “Nova namjena starih industrijskih građevina” posjetila je dva grada u Bosni i Hercegovini, a u planu je da u narednom periodu putuje i u druge dijelove zemlje, i šire.
Nakon uspješno organizovane izložbe u oktobru 2016. godine u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, izložba “Nova namjena starih industrijskih građevina” otputovala je u Mostar gdje je u Hrvatskom domu Herceg Stjepan Kosača predstavljena publici ovog dijela naše zemlje.
Izložba donosi različite primjere industrijskog naslijeđa iz Njemačke koji su od zapuštenih i neprespektivnih građevina postali kulturni spomenici od značaja. Kako objašnjava Dario Kristić, pokretač izložbe, ona je povod da se u našoj zemlji pokrene pitanja odnosa prema ovom bogatom naslijeđu.
“Gotovo sve objekte koji su predstavljeni na izložbe moguće je naći i u BiH a to je ono što je i bila glavna ideja izložbe. Pokazati ljudima šta se može uraditi i inspirirati ih na nešto slično,” ističe Kristić.
Izložba je djelo radne grupe za zaštitu industrijskog naslijeđa Udruženja za zaštitu spomenika Savezne Republike Njemačke. Autor izložbe je Axel Föhl, jedan od vodećih njemačkih stručnjaka za industrijsko naslijeđe i dugogodišnji saradnik Udruženja za zaštitu spomenika.
Nakon Sarajeva i Mostara izložba bi trebala posjetiti Visoko, Zenicu, Tuzlu, Bihać, ali možda i Kotor u Crnoj Gori. Kristić pojašnjava da bi izložbu mogli posuditi bez naknade i drugim zainteresiranim gradovima u BiH ili regiji.
“Obzirom da se radi o jednoj tematici koja i nije baš popularna, posjećenost izložbe me jako iznenadila. Očigledno je da interes postoji i da svijest o važnosti industrijskog naslijeđa u BiH pomalo raste. Još uvijek je to u počecima, no i nedavna inicijativa za revitalizacijom vodotornja u Bihaću i preuređenjem uskotračne pruge u Hercegovini u biciklističku stazu pokazuje da se stvari mijenjaju,” ističe Dario Kristić.
Izložba je realizovana uz pomoć Njemačke ambasade u BiH, Fondacije Kulturno naslijeđe bez granica u Bosni i Hercegovini (Foundation Cultural Heritage without Borders – CHwB) i Historijskog muzeja Bosne i Hercegovine.
“Izložba koju smo organizirali je malen projekat, rađen volonterski i u slobodno vrijeme pored stalnih poslova no ipak, mislim da je njegov učinak u odnosu na uloženo i dobijeno bio jako velik. (…) BiH ima ogromne potencijale koji leže neiskorišteni. Samo upornošću i konstantnim radom sviju onih kojima je ova tematika važna bit će moguće doći do nekih značajnijih rezultata,” kaže Kristić i dodaje da je izložbu u Mostaru moguće pogledati do 26. februaru.